Bakan Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde İncelemelerde Bulundu

Bir dizi programlara katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, temasları kapsamında ilk olarak Mersin’de Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu’na incelemeleri sırasında Vali Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otçu, il protokolü üyeleri, STK temsilcileri ile yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

İlk olarak yüklenici firma yetkililerinin gelinen son durumla ilgili bilgi verdiği ziyarette açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, ülkemizin 19 yıldır büyük bir ulaştırma ve haberleşme hamlesi gerçekleştirdiğini kaydederek, “Türkiye’nin her noktasını kendi içinde ulaştırma projeleriyle bağlarken, bölgemiz ve dünya ile de lojistik alanında iş birliğimizin geliştirilmesi için öncü adımlar atıyoruz.” dedi.

Konuşmasının devamında, Mersin’deki ulaşım ve iletişim yatırımları için 11 milyar 527 milyon liralık harcama yapıldığını belirten Karaismailoğlu; “Mersin ilimizi bölgesinde ve Doğu Akdeniz çanağında ulusal ve uluslararası düzeyde ulaşım, deniz ticareti ve nükleer enerji merkezi haline getirmek yolunda şimdiden önemli aşamalar kaydettik. Bildiğiniz gibi, birkaç gün önce, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 3. Reaktörün temelini attı. Yanı sıra bugün Mersin Uluslararası Limanı’nın genişletilmesi amacıyla, ‘Doğu Akdeniz Terminali 2. Fazının’ temelini atıyoruz. Ve şu anda içinde bulunduğumuz Çukurova Havalimanımızın alt ve üst yapı inşaat çalışmalarına hızla devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Karaismailoğlu: “Havalimanı Birinci Etabını 2022’de Tamamlayacağız”

Çukurova Havalimanı inşa çalışmalarının titizlikle sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Karaismailoğlu; “İnşaatımızı, pek çok benzer büyüklükte projede olduğu gibi ‘altyapı’ ve ‘üstyapı’ şeklinde iki farklı ihale kapsamında ele aldık. İnşaatımızı, pek çok benzer büyüklükte projede olduğu gibi ‘altyapı’ ve ‘üstyapı’ şeklinde iki farklı ihale kapsamında ele aldık. Havalimanı’nın altyapı inşaatına 2017 yılının başında başladık. Bugüne kadar %92,3 oranında fiziki gerçekleşme kat ettiğimiz çalışmalarımızı inşallah yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Birinci etabı, inşallah 2022 de tamamlayarak, havalimanımızı hizmete açacağız. Mersin ve Adana Bölgesi’nin ticaretine, turizmine ve iş yaşamına canlılık ve hareketlilik getirecek Çukurova Havalimanımızın şimdiden ülkemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi. 

Bir yanıt yazın