EXPO 2021 Hatay Kapılarını Tüm Dünyaya Açtı

Herkesin merakla beklediği, baharın bereketinin hissedildiği, Hatay’ın turizm, ticaret ve tarımına can suyu olacak EXPO 2021 Hatay, düzenlenen görkemli bir törenle kapılarını tüm dünyaya açtı.

Medeniyetlerin buluştuğu, barış ve kardeşlik rüzgârlarının estiği Hatay’a değer katacak dev organizasyonun resmi açılışı büyük bir coşku ve heyecanla Antakya’daki Expo alanında yapıldı.

7’den 77’ye her yaştan insanın ilgi gösterdiği açılış töreninde birbirinden özel sahne şovları, ses ve ışık gösterileri, heyecan, gurur, mutluluk ve daha fazlası vardı.

HATAY’IN BAYRAMI EXPO 2021

Görkemli törenin açılış konuşmasını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptı. Vatandaşların alkış ve sevgi gösterileri eşliğinde sahneye çıkan Savaş,  Expo’yu Hatay’ın bayramı olarak nitelendirdi.

SAVAŞ: BUGÜNÜMÜZ DÜNDEN, YARINIMIZ BUGÜNDEN İYİ OLSUN İSTİYORUZ

Hatay’ı ilklerin ve enlerin şehri olarak tanımlayan Savaş, “3 semavi dinin, birçok mezhep ve etnik unsurun yüzyıllarca barış ve kardeşlik içinde yaşadığı şehrimizde bu değerimizle övünüyoruz. Bugünümüz dünden, yarınımız bugünden iyi olsun istiyoruz. Teknolojide, bilimde, sanatta, insani ve ahlaki değerlerde iyi olsun istiyoruz” dedi.

“13 YILDIR BENİ BAŞINIZIN TACI YAPTINIZ”

13 yıllık belediye başkanlığı süresince Hatay’ın geleceği için çalıştığını söyleyen Savaş, “13 yıldır beni başınızın tacı yaptınız. Biz de sizin adınıza gece gündüz çalıştık, sizin duanızla koştuk. Bu sürede Hatay’ın gerçeklerini yarına taşıyacak bir eksiğimiz vardı. Savaşın gölgesinde 11 yıldır sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olumsuzlukları tersine çevirecek bir organizasyon lazımdı. İşte bugün bu organizasyonu hep birlikte hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

EXPO İLE HATAY’IN MARKA DEĞERİ ARTACAK

Savaş, Expo ile kazananın Hatay olacağını belirtti. Her iki alanda da Hatay’ın hakikatlerinin olduğunu ifade eden Lütfü Savaş, “Burada Hatay’ın gerçekleri var. Bundan sonra Hatay tarımda, ticarette, turizmde, gastronomide daha çok kazanacak. Şehrimizin marka değeri artacak. Expo ile Hatay’ı tıpkı eski günlerinde olduğu gibi parlatmak, geleceğe taşımak istiyoruz. Hatay’ın umutlarını yarına taşıyan bir Büyükşehir olmak istiyoruz. Çocuklarımızın geleceğine umut olmak için umudun ışıklarını bu gece yakıyoruz” diyerek görkemli açılışa katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti.

UNUTULMAZ GECEDE MUHTEŞEM GÖSTERİ

Başkan Savaş’ın konuşmasının ardından sahneye konan ‘Hatay: Zamanın Efsanesi’ açılış gösterisi izleyenlere unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Hatay’ın çağlar boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden ve efsanelerinden yola çıkılarak oluşturulan hikâye kurgusu, bu proje için özel olarak seçilen 50 kişilik profesyonel dans topluluğu ve sirk sanatçılarının performansları ile sahnelendi ve izleyenlerden büyük alkış aldı.

Unutulmaz gösterinin ardından Antakya Medeniyetler Korosu sahne aldı. Farklı inançlara mensup kişilerin bir araya geldiği koro, şarkı, türkü ve ilahilerini bu kez EXPO 2021 Hatay için seslendirdi.

ŞAMPİYONLUK KUPASI EXPO ALANINDA

Gecenin sürprizlerinden biri de sezonu şampiyon olarak tamamlayan ve Efeler Ligi’ne yükselen Hatayspor Erkek Voleybol Takımı oldu. Şampiyonluk kupasını Antakya Expo alanında vatandaşlarla birlikte kaldıran voleybolcular başarılarını Expo ile taçlandırdı.

EXPO 2021 HATAY’IN AÇILIŞINA YOĞUN İLGİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Matkap, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, siyasi parti temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

KARDEŞ ŞEHİRLER HATAY’I YALNIZ BIRAKMADI

Expo 2021 Hatay’ın Arsuz’daki alanı ilk ziyaretçilerini ağırladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kardeş şehirler Aalen ve Kiel’den gelen konuklarıyla birlikte alandaki şehirlerin bahçelerini gezdi.

Başkan Savaş ve Alman konuklarına CHP milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar ve vatandaşlar eşlik etti.

Aalen’den Girne’ye, Madagaskar’dan Cibuti’ye, Kiel’den Kırgızistan’a kadar tüm bahçeleri gezen Savaş ve beraberindekiler bahçe temaları ve kültürleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Savaş ve beraberindekiler ilk olarak Aalen’in bahçesini gezdi. Burada Aalen Belediyesi Başkan Vekili Wolgang Steidle, Expo’da yer almaktan onur duyduğunu ifade etti.

STEIDLE: ÇİÇEK AÇAN BAĞLARIMIZLA DOST VE KARDEŞ OLDUK

Hatay ile 25 yıllık kardeşlik bağları olduğunu söyleyen Steidle, “Mevlana’nın bir sözünde ‘Kalp bir bahçe gibidir. Onda mutlaka bir şeyler biter. Güzel şeyler ekin ki güzel şeyler bitsin’ der. Biz de çiçek açan bağlarımızla dost ve kardeş olduk. Misafirperverliğiniz bizi her zaman büyüledi. Bizim kardeşliğimiz suni değil doğaldır. Expo, Hatay’a hayırlı olsun ve ziyaretçisi bol olsun” ifadelerini kullandı.

Şehrin simgelerinden biri olan Aalen Ajan Kulesi’nin replikasını Hatay’a taşıyan Alman yetkililer Expo’nun Hatay’a şans getirmesi temennisinde de bulundu.

Hatay’ın Almanya’daki kardeş şehirlerinden diğeri olan Kiel de kendi bahçesi ve kültürü ile Expo alanındaki yerini aldı.

Bölgesel müzikleri eşliğinde bahçesini tanıtan Kiel Belediye Meclis Başkanı Hans-Werner Tovar, dev organizasyonun Hatay ile Kiel’in kardeşlik ilişkisine renk kattığını dile getirdi.

TOVAR: EXPO, KARDEŞ ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

Expo’nun parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Tovar, “Uluslararası kardeşliğin önemini ne kadar vurgulasak azdır. Hortikültür alanında yapılan bu Expo’da yetiştiriciliğe ve sürdürülebilirliğe dikkat çekmek istedik. Expo, kardeş şehrimize hayırlı olsun” açıklamalarında bulundu.

SAVAŞ: KARDEŞLİK İMZALARIMIZ SADECE KÂĞIDA DEĞİL GÖNÜLLERE ATILDI

Lütfü Savaş, kardeş şehirlerin Expo’ya verdiği desteğin çok anlamlı olduğunu söyledi. Aalen ile 25, Kiel ile 10 yıllık ilişkilerinin olduğunu belirten Savaş, “Bizim kardeşlik imzalarımız sadece kâğıda değil gönüllere atıldı. Kardeşlerimiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Özellikle Suriye’den şehrimize gelen çocuklar için okul yaptılar. Şimdi de Expo’da yanımızdalar. Kardeşlik bağlarımıza mihmandarlık yapan tüm başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN ANLAMLI DİLEK

Savaş ve Alman heyeti, Kiel bahçesinde yer alan yapay havuza içine umutlarını yazdıkları kâğıttan gemileri bıraktı. Başkan Savaş, her zaman dile getirdiği huzuru yazarak Expo’nun bölgedeki barışa sunacağı katkıyı bir kez daha vurgulamış oldu.

AĞAÇLAR KARDEŞLİK İÇİN DİKİLDİ

Expo alanlarındaki son ağaçları yine Başkan Savaş ile Aalen ve Kiel’li yöneticiler dikti. Almanya’da yetişen servi ağaçlarını toprakla buluşturan Savaş ve beraberindekiler kardeşlik ilişkilerinin uzun ömürlü olmasını diledi.

Konuklar saha sonra alanda yer alan havuzdaki görsel şovu izledi.

Bir yanıt yazın