Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Mersin’de

Bir dizi temaslarda bulunmak ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim BakanıZiya Selçuk, “Telafide Ben de Varım” etkinlikleri kapsamında Tarsus ilçesindeki Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nde eğitim gören öğrencilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Adana’dan karayoluyla Mersin’e geçen Bakan Selçuk’u Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Baki Şimşek, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, bölge müdürleri ile il ve ilçe protokolü üyeleri karşıladı.

Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne geçen Bakan Selçuk, burada oryantiring eğitimi gören öğrencilerin eğitimine katılarak, okçuluk gösterisini izledi ve ok attı.

Mersin temasları kapsamında Yenişehir ilçesindeki Barbaros Ortaokulu’nu ziyaret eden Bakan Selçuk, bayram sonrası ‘Telafide Ben de Varım’ etkinliklerinin ağustos ayında da tüm hızıyla devam edeceğini ve eylül başından itibaren ise okullarda olmak için tüm hazırlıkları yaptıklarını açıkladı.

Hazırlıkların temel noktasını, temizlik ve hijyenin oluşturduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Türk Standartları Enstitüsü ile hazırlamış olduğumuz kontrol kılavuzunun yenilenmiş haliyle beraber, her türlü tedbirin alınması noktasında iş ve işlemlerimiz sürüyor. Bildiğiniz gibi okullarımızın tamamının ‘okulum temiz’ belgesi aldığını paylaşmıştık. Şimdi yeniden bu temiz belgesi gündeme geliyor ve bu doğrultuda da her bir okulumuzda denetçilerimiz incelemeler yapıyorlar. Daha önce de paylaşmıştım, 3 bin 300 civarında denetçimiz var Türkiye’de. Şimdi bu arkadaşlarımıza bin 200 yeni denetçi arkadaşımız daha ekleniyor ve onlarla beraber ‘okulum temiz’ belgesini ağustos ayının sonu itibariyle tamamlamış olacağız. Böylece okullarımızın ihtiyaçları varsa, bunları okul açılmadan önce halletmiş olacağız” diye konuştu.

Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın Geleceği, Eğitimi ve Okulların Rahat Açılması İçin Aşı Çok Önemli”

Sözlerinin devamında okulların açılması konusunda öğretmenler, okul müdürleri, il ve ilçe yöneticileri tarafından her türlü hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Bakan Selçuk; ” Çocuklarımızın geleceği, eğitimi ve okulların rahat açılması için aşı çok önemli. Bu aynı zamanda bir toplumsal ödevdir. Aşı olarak hem kendimizi korumak hem de okulların açılması noktasında bir yol açmak söz konusu. Bütün toplumumuzun desteğini bekliyorum, sağ duyulu davranmalarını bekliyorum. Bizler ‘okulum temiz’ belgesiyle ilgili hazırlıkları sürdürürken, okulların temizlik bütçesini de 10 kat arttırdık. Bu artışla beraber okulların çok daha temiz bir şekilde hizmet verebilmesinin de önünü açmış oluyoruz. Ama toplumumuzun her ferdinin, çocuklarımızın geleceği için, çocuklarımızın eğitimi için aşı olması ve okulların rahat açılabilmesi için gereken desteği vermesi çok önemli.” dedi.

Bakan Selçuk, son dönemdeki vaka artışlarının okullarının açılış tarihini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruya ise “Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül tarihinde açılmasıyla ilgili. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü görevi, vazifeyi yerine getiriyoruz, kimsenin şüphesi olmasın. Toplumumuzdan beklentimiz de buna destek olmak yönündedir. Odak noktamız okulların açılması” şeklinde yanıt verdi.

Bakan Selçuk, Barbaros Ortaokulu öğrencileri ile günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Selçuk, Ayşe Ecevit Masal Evi’nin Açılışını Gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mersin programları kapsamında Ayşe Ecevit Masal Evi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Selçuk, Anadolu Masalları Projesi kapsamında açılan masal evlerinin, çocukların hayat becerileri ile sosyal ve duygusal gelişimlerine katkı sağladığını söyledi. Bakan Selçuk, Yenişehir ilçesi sahilindeki tarihi deniz fenerine yapılan Ayşe Ecevit Masal Evi’nin açılışında, Türkiye’nin her yerinde masal evlerinin açıldığını ancak ilk kez bir deniz fenerinde açılış yapıldığını söyledi.

Konuşmasının devamında çocukların masallarla kendi kültürlerini, değerlerini öğrenmesi için masal evlerinin açılışlarını yapmaya devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Bu bizim, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Anadolu, Yörük, Dede Korkut ve evrensel masallar konusunda yaptığımız bir çalışma. Masal, bizim için bir kültürün aktarımında temel araçlardan bir tanesidir. Burası sadece bir masal evi değil aslında bir atölyeler zinciri, kültür evi. Bu çerçevede de yapılan işin aslında 2023 eğitim vizyonumuzda belirtilen çift kanatlı öğrenci, çocuk yetiştirme vizyonuna da çok yakıştığını ifade edebilirim. Evlatlarımızın kendi kültüründen habersiz yetişmemesi için aldığımız tedbirler arasında masal evleri çok değerli bir yer tutuyor. Yaklaşık 300.000 Öğretmen masal anlatıcılığı sertifikası aldı. Bu ne demektir? 300 bin öğretmenimiz aynı zamanda Anadolu, Dede Korkut, Yörük ve evrensel masallar konusunda bir beceri sahibi de oldular. Hem kendi çocuklarına hem de bu ülkenin evlatlarına bizim masallarımızı paylaşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Hayalsiz yaşamanın mümkün olmadığını dile getiren Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın hayallerini tetiklemek, hayallerini zenginleştirmek ve bu toplumun değerleriyle bütünleştirmek için bu tür masal evlerine gerçekten ihtiyacımız var. Tüm çocuklarımızın buralardan yararlanıyor olması fırsat adaleti için de bize önemli bir imkan sağlıyor.” dedi.

Projenin hayata geçirilmesine destek olan hayırsever Ayşe Ecevit’e de teşekkür eden Bakan Selçuk, Ayşe Ecevit Masal Evi’nin açılışını kurdele keserek yaptı.

Ardından masal evini ve deniz fenerini gezerek öğrencilerin katılımıyla düzenlenen müzikli masal etkinliğini izleyen Bakan Selçuk’a programda Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Baki Şimşek, Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile il protokolü üyeleri de eşlik etti.

“Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” Bakan Selçuk’un Katılımlarıyla Gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ayşe Ecevit Masal Evi’nin açılışının ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ programına katıldı.

Programa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Baki Şimşek, Milli Eğiitim Müdürü Adem Koca ile il protokolü üyeleri katıldı.

Bakan Selçuk’tan Mersin Bilim Köyü ile Erdemli Doğa ve Fen Okulu’na Ziyaret

Mersin temasları kapsamında Mezitli ilçesinde bulunan Bilim Köyü ile Erdemli ilçesinde bulunan Doğa ve Fen Okulu’na da birer ziyaret gerçekleştiren Bakan Selçuk, öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti. Yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Bir yanıt yazın