Bakan Pakdemirli “Mersin’de 3 Gündür Devam Eden Yangın Kontrol Altına Alındı”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, Mersin ve Hatay’da 3 gündür devam eden orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıkladı.

İlimiz Aydıncık İlçesi Pembecik Mahallesi Şırşır Mevkii ormanlık alanda 15 Temmuz günü meydana gelen yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli’ye Vali Ali İhsan Su, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Bozyazı, Gülnar, Aydıncık Kaymakamları ile Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, ilçe belediye başkanları eşlik etti.

Mersin’de 1.500 hektar alanda yangının etkili olduğunu söyleyen Pakdemirli, yangınla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.  3 günlük müdahalelerin ardından kontrol altına alınan yangının 15 Temmuz Perşembe günü sabah saatlerinde başladığını belirten Bakan Pakdemirli; “50 saattir yangın devam ediyor. Bu yangına 3 uçak, 21 helikopter, 165 arazöz, 20 iş makinesi, 21 su nakil aracı ve diğer kurumlarla beraber 850 personel ile müdahalemiz devam ediyor. Hava araçlarımız şu ana kadar 7 bin ton su attı. Kara araçlarımızla da 50 tonun üzerinde yani toplamda 57 bin ton civarında su atmış olduk. Pembecik Mahallemizde 81 hanemizi tedbiren boşaltmıştık. Can ve mal kaybı şu anda yok. Tabii ki bazı ufak tefek hasarlar var. İlk belirlemelere göre 1 metruk evde hasar var. 1 konut az hasarlı, 2 konutta da ağır hasarlar ile bazı seralarda hasar tespitlerimiz var. Tarım arazilerimizdeki hasarlarla ilgili tespit çalışmaları da önümüzdeki günlerde başlayacak.” dedi.

Bakan Pakdemirli “Olayla İlgili 4 Kişi Gözaltına Alındı. Soruşturmaları Devam Ediyor”

Yangının kaynağının enerji nakil hattından kaynaklandığının belirlendiğini kaydeden Pakdemirli; “Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Soruşturmaları devam ediyor. Orman yangınlarının söndürülmesi için devletimiz hiçbir masraftan kaçınmayarak gereğini yapıyor. Biz tek bir ağaca dâhil paha biçilemeyecek şekilde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Anayasanın 169. maddesine göre ormanlık alanlarla ilgili buralar yansa dahi buralarla ilgili farklı bir plan yapılması söz konusu olmaz. Yani özetle buralarda ne otel ne han ne hamam ne kervansaray yapılır ne de buralar imara açılır. Buralara ilk müsait ekim zamanında yeniden ağaçlandırılacaktır. Bakanlığımızca ormanlık alanlarda belirlenen piknik alanları dışında ateş yakmayarak, tarla ve bahçe temizliği ile hasat sonunda anızları yakmayarak ormanlarımızın korunmasına büyük katkı sağlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Yangınların kontrol altına alındığını, yangın odaklarının hepsinin çevrildiğini, yangının artık büyüme ihtimalinin çok nadir durumlar dışında kalmadığını söyleyen Bakan Pakdemirli, İHA’lardan gelen görüntülere göre Hatay’da sıcak hiçbir nokta yok, yani burada ciddi bir başarı sağladık. Mersin’deki sıcak noktaların tespitini de yaparak, yer ekiplerine bunu ilettik. Bu 50 saatlik süre içinde sadece Mersin ve Hatay değil 32 orman ile 25’de kırsal yangınla mücadele etmek kaydıyla toplamda 57 yangına müdahale ettik. Bu yangınlardan gönül ister ki bir tek ağacımızı kaybetmeyelim. Ağaçların ötesinde tabii ki yaban hayatla ilgili de zaman zaman kayıplar yaşayabiliyoruz. Yaban hayatın kayıplarından dolayı da son derece üzgünüz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın